a
444 88 58
Çağrı Merkezi
BELEDİYE BAŞKANIMIZ SELİM YAĞCI: ''TÜRKİYE’DE MÜZECİLİKTE İLK KONSEPTİ UYGULUYORUZ''

Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesinde gerçekleştirilen ''Geleneklerimizi Yaşatıyoruz'' etkinliğinin Türkiye'de ilk ve tek çalışma olduğunu kaydetti.


Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesinde, ev hanımları ve köylü kadınlarının bir araya geldiği çalışmada, yufkalar açıldı, pişirildi, yağ ve salça sürülerek, konuklara ikram edildi.


Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte Belediye Başkanımız Selim Yağcı ve eşi Fatma Yağcı, vatandaşlara yufka ve Osmanlı şerbeti ikram etti.


Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi'nde geçtiğimiz haftalarda ikramı yapılan salçalı ekmek, aşure ve tarhananın ardından bu hafta da Bilecik'in yöresel ürünlerinden yufka yapıldı.


Saç ocaklarda pişen yufkaların üzerine yağ ve salça sürülerek sıcak sıcak müze ziyaretçilerine ikram edilirken, Ankara'nın Altındağ ilçesi ile yurdumuzun başka şehirlerinden müzeye gelen misafirler afiyetle yedi.


''TAMAMEN ORGANİK ÜRÜNLERİ GELENEKLERİMİZE UYGUN ŞEKİLDE VATANDAŞLARIMIZA İKRAM EDİYORUZ''


 Belediye Başkanımız Selim Yağcı burada yaptığı açıklamada; Yaşayan Şehir Müzesi’nin sadece sözde değil, özde yaşayan hale getirme çabası içerisinde olduklarını ifade ederek, "Türkiye’de müzecilikteki ilk konsepttir. Bu tarz müzecilik Türkiye’de yok. Bizim Bilecik'te yaptığımız bu konseptle birlikte inşallah Türkiye’ye de yayılacak. Sadece geçmişte görsel olarak değil yaşayarak da hayata uyguluyoruz. İşte biliyorsunuz aşureden başladık. Salça geçen hafta tarhana çorbamız burada yaptık, burada kaynattık sizlerin huzurunda. Burada gelen misafirlerimizle paylaştık. Bu hafta da tabi Bilecik deyince ve ülkemizin birçok yerinde yufka ekmek çok önemli. Özellikle kışa girerken özel günlerde ramazana girerken bayramlarda bunları yapıyoruz. Köylerimizde kardeşlerimizle, derneklerimizle bu şekilde çalışmaları var. Hem müzemizde bunları yaparak, göstererek gelen misafirlerimiz açısından da bunları yapan organik bu anlamda gerçekten yöresel ürünler konusunda gayret sarf eden kardeşlerimize de bir zemin hazırlıyoruz bu noktada. Bilecik bu anlamda çok yeni bir şehir. Ama potansiyeli fazla olan potansiyelini kullanamayan ve bundan sonra da Bilecik ürünleriyle kendisinden çok fazla bahsedilecek yöresel güzel damak tatlarıyla kendisinden bahsedilecek" dedi.


Yaşayan Şehir Müzesi Görevlisi Yurdanur Kırlı ise etkinlikte, tarhana yapımını tarif ederek, şunları söyledi:


"Bugün Bilecik'te yufka kültürünü canlandırıyoruz. Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi’nin geleneklerini yaşatıyoruz projesi kapsamındaki etkinliklerimizin 4’üncüsünü gerçekleştiriyoruz bugün. Müzemizin bahçesini gördüğünüz gibi saçlarımızı kurduk, yufkalarımız yapılıyor ve direk pişirilip üzerine yağ ve salça sürülerek mendil şeklinde katlanarak müzemize gelen

ziyaretçilerimize ikram edeceğiz. Bir de yufkanın çeşitli olarak nerelerde kullanıldığını da bir taraftan gösterme imkanı bulacağız müzeye gelen ziyaretçilerimize. Yufka kurutularak üst üste dizilerek kışlık evlerimizde bekletilebiliyor. İstenildiği zaman bunları ıslatılıp tepsiye yufka böreği haline getirebiliyor. Aynı zamanda da mendil şeklinde katlanarak da içine peynir, patates konularak gözleme şeklinde de kızartılabiliyor. Bunları müzeye gelen ziyaretçilerimize bugün ikram edeceğiz" dedi.
Konuşmaların ardından odun ateşinde pişen yufkalar üzerine yağ salça sürülerek ziyaretçilere el yapımı vişne suyu birlikte ikram edildi.


Konuklar ise gerçekleştirilen etkinlikten duydukları memnuniyeti belirterek, Belediye Başkanımız Selim Yağcı ve belediye çalışanlarına teşekkür etti.

Oluşturulma Tarihi : 22.10.2017