a
444 88 58
Çağrı Merkezi
BİLECİK'İN YÖRESEL LEZZETLERİ SEMPOZYUMDA SERGİLENDİ

Bilecik Belediyesinin, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Şeyh Edebali Üniversitesinin katkılarıyla düzenlediği "Uluslararası Marka Değerleri ile Bilecik Sempozyumu" kapsamında, Türkiye'nin çeşitli illerinden Bilecik'e gelen aşçılar tarafından ilimizin yöresel lezzetleri sergilendi.

Türkiye Aşçılar Federasyonu Genel Başkanı Gökhan Tufan ve beraberinde usta aşçıların davet edildiği sempozyum kapsamında ilimizin birçok yöresine ait lezzetleri görücüye çıktı.

Bilecik'te Yöresel Ürünler ve El Sanatları başlıklı oturumunda konuşan Demirci, Osmanlı Devletinin kuruluş toprakları olan Bilecik'te düzenlenen bir organizasyona katıldığı için duyduğu memnuniyeti belirtti.

Bilecik ve yöresinin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerle birlikte ekonomi, sanayi ve sosyal yöndeki zenginliğine dikkat çeken Tufan şunları söyledi:

''Bilecik Osmanlı Devletinin kurulduğu toprakların adı. Bilecik'in tarihte olduğu gibi yöresel lezzetler konusunda da en iyi yerlerde olması gerektiğini düşünüyorum. Yaptığım araştırmalara göre Bilecik'in doğal güzellikleri ile birlikte tarımda da birçok avantajlı noktaya sahip. Bizler de federasyon olarak böyle güzel bir çalışmada yer aldığımız için büyük mutluluk duyuyoruz. Atalarımızın yemekleriyle, geçmişimizin tatlarını vatandaşların hizmetine sunacağız. Bilecik'te; 7 bölgeden farklı illerden 15 ustamız geldi, kazanlar kaynıyor. Osmanlı'nın kurulduğu dirilişin şehrindeyiz. Dedelerimiz nasıl sağlıklı uzun yaşamış ne yemiş onu göstermeye çalıştık. Gelecek nesillere geçmişimizin özel lezzetlerini tattırmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE AŞÇILAR FEDERASYONU BAŞKANI TUFAN:

''YEMEK KÜLTÜRÜNDE DE MİLLİLİK VE YERLİLİĞE ÖNEM VERİYORUZ''

Oturumda yaptığı konuşmada yemek kültüründe millilik ve yerliliğe önem verdiklerini kaydeden Tufan, her yıl birçok yarışma düzenlediklerini belirterek, şunları söyledi:

"Bu yarışmadaki en önemli kuralımız, yarışmada kullanılacak ürünler, kesinlikle yöresel ürünler olacak ve kullanılan ham maddeler kesinlikle Türk mutfağına ait olacak. Yabancı ülkelere, yabancı mutfaklara ait hiçbir ürün kabul etmiyoruz. Kendi ülkemizde şu anda ciddi anlamda yabancı ürünlere ve yabancı ülke mutfaklarına bir özenti var. Bugün özellikle büyükşehirlerde genç kesim bu restoranlara ilgi göstermekte ve kendi ürünlerini unutmakta. Hatta evlerimizde bile annelerimiz, şuradan, buradan aldıkları tarifleri uyguluyor. Tamamıyla kendi özümüzden, mutfağımızdan bırakın, restoranları, kafeleri kendi sofralarımızdan bile uzaklaşmış durumdayız. Bu kadar değer varken, bunlara sahip çıkamamanın Türk mutfağını global manada hak ettiği yere getirememenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Son zamanlarda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın gerçekten büyük atılımları var. Üçüncü Turizm Şurası'nda 'gastronomik turizm' adı altında bir komisyon açılarak, gerçekten devletimiz sesimizi duyarak artık Türk gastronomisine parmak basılmıştır. Gastronominin Türkiye'nin tanıtımı ve aynı zamanda ekonomik anlamda ciddi bir gelir kapısı olduğunun farkına vararak, gerçekten çok önemli bir detaya imza atmıştır." şeklinde konuştu.

Tufan ayrıca Bilecik Belediyesi öncülüğünde Bilecik'teki yöresel lezzetler ve Gastronomi alanında güzel çalışmalar yapabileceklerine olan inancını dile getirdi.

Etkinlik kapsamında usta aşçıların pişirdiği; Bilecik güveci, bıldırcın ve keklik kebabı, dağ eriği kesme çorbası, oymaç çorbası, piruhi, nohutlu mantı, börek ile ayva, kabak, büzme ve samsı tatlıları misafirlere ikram edildi.

Oluşturulma Tarihi : 15.12.2017