a
444 88 58
Çağrı Merkezi
BİLECİK BELEDİYESİNDEN YAZILI AÇIKLAMA

Belediyemiz tarafından Yarın 11 isimli basın ve yayın organında; 26/02/2018 tarihli “İLLER BANKASI BELEDİYELERİN BORÇLARINI AÇIKLADI, BİLECİK BELEDİYESİ'NİN BORCU KAÇ MİLYON?'' başlıklı habere ilişkin kamuoyunu bilgilendirme amacıyla yazılı açıklama yapıldı.

Bilecik Belediye Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada haberin tamamen gerçek dışı, asılsız ve Bilecik Belediyesi’ni töhmet altında bıraktığı belirtilerek, konu hakkında şu bilgilere yer verildi:

‘’ Yarın 11 isimli basın ve yayın organında; maksatlı, asılsız ve belediyemizi zan altında bırakmaya yönelik gerçek dışı bir haber yayınlamıştır. Haber içeriğinde ise Bilecik Belediyesi'nin borcu 65 Milyon TL denilerek kamuoyu nezdinde kurumumuz itibarsızlaştırılmaya, halkımız nezdinde maksatlı bir şekilde Belediyemiz hedef gösterilmeye çalışılmıştır. Belediye Yönetimimizin iş başına geldiği 2004 yılı itibariyle İller Bankasına, sadece Karasu İçme Suyu Projesi kapsamında önceki dönemden 28 Milyon TL borç devralınmıştır.

Belediyemizin hali hazırda; Su ve Kanalizasyon Projesi (SUKAP) kapsamında Karasu İçme Suyu, Su depoları ve şebeke hatlarının yenilenmesi, Atıksu Arıtma Tesisi yapım işlerinden kaynaklanan İller Bankasına günümüz itibariyle toplam borcu, asılsız haberdeki borç miktarının üçte biri kadardır. Kaynak gösterilen; ulusal düzeyde yayın yapan gazetenin haberinin doğruluğu araştırılmadan ve kurumumuzdan da herhangi bir bilgi ya da teyit alınma gereği duyulmadan kopyala yapıştır mantığı ile yapılan haberde gerçeklik payı bulunmamaktadır. Habere kaynak gösterilen Sözcü Gazetesindeki haberde, sadece Bilecik ibaresi kullanılmasına rağmen sanki 65 Milyon TL borcun tamamı Bilecik Belediyesine aitmiş gibi kasıtlı bir yorumla haber yapılarak kamuoyu yanıltılmaya çalışılmıştır.

 

Basın özgürlüğünün sınırları bellidir. Yargıtay kararlarında belirtildiği üzere basının haber verme hakkı; gerçeklik, güncellik, kamu yararı, toplumsal ilgi ve konu ile anlatım arasındaki düşünsel bağlılık kuralları ile sınırlıdır. Eğer bir haber veya yazı bu temel kurallardan birine ters düşerse bu durumda hakkın hukuka uygun olduğu düşünülemez. Somut olayda Basın özgürlüğünün sınırları aşılmıştır. Haberi yapan ve gazete ve site yetkilileri, haber konusu ile ilgili Kurumumuza soru sormaksızın, haberin doğruluğunu araştırma ihtiyacı duymaksızın, bizi töhmet altında bırakarak, basın özgürlüğünü de arkalarına alarak, haber yapmışlardır.

 

Asılsız, gerçeklere aykırı, art niyetli, Belediyemizi zan altında bırakmayı amaçlayan iş bu haberlere ilişkin, haberi yayınlayan internet sitesi yöneticileri hakkında 5187 sayılı Basın Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerine istinaden hukuki müracaat hakkımızı saklı tutarak, Bilecik halkının doğru bilgilendirilmesi amacıyla kamuoyunun bilgilerine saygı ile sunulur.

 

Oluşturulma Tarihi : 01.03.2018