Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
  OSMANGAZİ’NİN RÜYASINI ANLATAN ‘’RÜYA SAHNESİ’’ YENİ GÖRÜNÜMÜYLE MÜZEDEKİ YERİNİ ALDI

Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışma ile Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu simgeleyen ve Osmangazi’ye Şeyh Edebali tarafından emanet edilen kılıcın yer aldığı Rüya Sahnesi, müzedeki yerini aldı.

Eseri tanıtım programına Belediye Başkanı Semih Şahin, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Metin Yaşar, İlçe Başkanı Berna Pamukcu ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Gerçekleştirilen çalışma hakkında bilgi veren Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi Sorumlusu Mesut Ünver, gerçekleştirilen çalışma ile Osmangazi’nin kutlu devlet rüyası olan rüya sahnesinin canlandırmaya çalıştıklarını belirterek, ‘’Bu alanın üç boyutlu hale getirilerek, böyle bir eserin müzemize kazandırılmasında emeği olan başta Belediye Başkanımız Semih Şahin,  Osmangazi’ye emanet edilen kılıcı işleyen Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyesi Sezer Sargıl ve emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu ve bundan sonraki benzer çalışmalar ile değerlerimizi yaşatmaya devam edeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ŞAHİN:

‘’ŞEHRİMİZ VE DEĞERLERİMİZE YAKIŞIR ÇALIŞMALAR YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

‘’Belediye Başkanı Semih Şahin ise hazırlanan eserin çocuklarımız ve müzeye gelen ziyaretçilerde daha etkili ve anlamlı izler bırakacağını belirterek, şunları söyledi:

‘’Bana göre bütün Yaşayan Şehir Müzelerinin hepsinde bütün öykülerin senaryosu ve üç boyutlu halinin olması lazım. Fotoğraflar da bilgi verici ancak. Adı o zaman yaşayan şehir müzesi olmuyor. Üç boyutlu görsellerin yer aldığı bir müzenin  daha etkili ve yaşayan bir şehir müzesi olduğuna inanıyorum. Ayrıca bu tür çalışmalar çocuklar için de çok daha önemli ve anlamlı hale geliyor. Örneğin müzeyi ziyaret eden bir çocuk fotoğraf ve yazıdan daha çok bu tür görselleri takip ediyor ve onun hakkında bilgi arıyor. Bu eserin de bu anlamda hem çocuklarımız hem de müzemizi ziyaret edecek misafirlerimizde daha iyi ve güzel etkiler bırakacağına inanıyorum. Bu tür eserleri ne kadar arttırırsak hem çocuklarımızın eğitimine hem de şehrimizin tanıtımına daha çok faydalı olacağımızı düşünüyorum. Bu tür çalışmaları hemen her türlü değerimize ve çalışmamıza yansıtmaya çalışacağız. Çünkü bunlar uygarlık tarihinin en önemli bilgi ve değeri. Biz de bu konuda elimizden geleni yapacağız.’’ İfadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Metin Yaşar ise yaptığı konuşmada, ‘’Biz Bilecikliler olarak iki değerimizle iftihar ederiz.’’ İfadelerini kullanarak, ‘’ Hem Kuruluş’un Şehri hem de Kurtuluş’un Şehri diye. Yani kuruluşumuza da kurtuluşumuza da sahip çıkıyoruz. Bu bağlamda birilerinin dediği gibi Cumhuriyet Halk Partisi, Osmanlı’yı tanımıyor, sadece cumhuriyetin değerlerine sahip çıkıyor gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Biz Bilecikliler olarak hiçbir zaman bu tür bir düşünceyi kabul etmemiz mümkün değildir. Biz her zaman bu iki değerimize de sahip çıkacağız. Bugün yapılan bu çalışma da bunun bir göstergesidir. Bu anlamda böyle bir eserin ortaya konulmasında emeği olan başta Belediye Başkanımız ve bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum’’ dedi.

Hazırlanan eserde Osmangazi’ye emanet edilen kılıcı işleyen Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyesi Sezer Sargıl ise böyle anlamlı bir çalışmada yer aldığı için duyduğu memnuniyeti belirterek, Başkan Şahin ve emeği geçenlere teşekkür etti.

 

05 Mart 2021