Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
  BİR BUÇUK ASIRLIK RAMAZAN TOPU GELENEĞİ SES BOMBASI İLE YAŞATILIYOR

Bilecik Belediyesi tarafından bir buçuk asırlık gelenek olan ramazan topu kültürü, şehrin hakim tepesinde patlatılan ses bombası ile yaşatılıyor.

Eski ramazan günlerini anımsatmak ve yüzyıllardır yapılan gelenekleri hatırlatmak amacıyla ramazan ayı boyunca şehrin hakim noktalarından biri olan Kırklar tepesinde ses bombası patlatılıyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Özgür Algın, topun patlatıldığı alana giderek, çocuklara şeker ve çikolata ikram etti.

Bilecik Belediyesi tarafından yaşatılan gelenek hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Yardımcısı Algın, yüzyıllardır süregelen bir kültürü yaşatmaya çalıştıklarını ve bunun için çok mutlu olduklarını belirterek, şunları söyledi:

‘’Bilecik Belediyesi olarak çalışmalarımız kapsamında paylaşma ve yardımlaşma ayı olan ramazanda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olduğumuz gibi ramazan ayının güzel geleneklerini de yaşatmaya çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz ilk yıl, eski ramazanları hatırlatma ve yaşatma adına ramazan şenlikleri hazırlamıştık. Ancak maalesef salgın nedeniyle iki yıldır yapamıyoruz. Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Bilecik’imizde yaklaşık bir buçuk asırlık bir gelenek olan ramazan topunu patlatma kültürünü günümüz koşullarına uyarlayarak, ses bombası ile tekrar yaşatmak istedik.   Vatandaşlarımız, şehrimizin hakim noktasındaki Kırklar tepesinden patlatılan top ile birlikte iftarlarını açmış oluyor. Biz de böyle güzel bir geleneği yaşattığımız için çok mutluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle bütün hemşehrilerimizin ramazan ayını tekrar kutluyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Mahalle sakinleri de yüzyıllardır gerçekleştirilen geleneğin kendi mahallelerinde yaşatılmasından dolayı memnuniyet duyduklarını belirtti.

Ramazan ayı boyunca ses bombasını her akşam patlatan Mehmet Gezer ise ramazan topu patlatma işini severek yaptığını belirterek, ‘’Bu işi bir karşılık olmadan yapıyorum. Amacım vatandaşımıza iftarı duyurmaktır. Ramazan topunun sesini günümüzde ses bombası ile duyuruyoruz. Her akşam buraya gelip ses bombasını patlatıyorum’’ dedi.

06 Mayıs 2021