Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
  BELEDİYE BAŞKANI SEMİH ŞAHİN: ‘’BİLECİKLİLER OLARAK HER ZAMAN KURUCUMUZUN ARKASINDA OLACAĞIZ’’

Belediye Başkanımız Semih Şahin, geçtiğimiz hafta,  Ayasofya  İmamı Mustafa Demirkan’ın konuşmasında Cumhuriyet’in Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yaptığı hakaret hakkında kamuoyunu bilgilendirici açıklamada bulundu.

Başkanlık makamında gazetecilere bilgi veren Başkan Şahin, İmam Mustafa Demirkan’a sosyal medya hesabından destek açıklamasında bulunan  Bilecik İlçesi İnhisar Kaymakamı Ali Açıkgöz’e de tepki gösterdi.

Konuşmasında; “Biz Bilecikliler olarak kurucumuzun arkasında olacağız” ifadelerine yer veren Başkan Şahin, şunları söyledi:

‘’Ayasofya İmamı Mustafa Demirkan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında katılım sağladığı programda sarf ettiği sözlere tepki olarak Bilecik’i Atatürk bayraklarıyla donattık. Şehrimizi bayraklarla ve ulusal posterlerle kapladık, bu ulusal basına da çıktı. Bu bizim önemsediğimiz bir konu. Bunun için “İnadına Bilecik Atatürk’ün izindedir” yazdık? Çünkü bu bizim Kurtuluş Savaşı dönemimizde Bilecik’e özel bir durumdur. O dönem Bilecik İl Müftüsü aynı zamanda Bilecik Müdafa-ı Hukuk Cemiyeti’nin reisi Nuri Efendi gibi müftülerin olduğu bir şehirde Atatürk’ü kafirlikle suçlayan, Atatürk’e hakaret eden birisi olmaz. Biliyorsunuz yasalarımızda hala Atatürk’e hakaret etmek bir suçtur. Bizde bu protestomuzu Bilecik’imizin Atamızın izinde olduğunu belirtmek için yaptık. Halkımızın da bu konudaki desteğinden çok memnunuz ve biz Bilecikliler olarak kurucumuzun arkasında olacağız. Ardından tabii daha üzücü bir olay oldu. İlimize bağlı İnhisar Kaymakamı bu kişiyi destekleyen bir paylaşımda bulundu. Ben, Sayın Kaymakamımıza Mehmet Nuri Efendi’yi okuyup öğrenmesini tavsiye ediyorum. Kendisinin mezarı da Deresakarı köyündedir. Biz ayrıca onun mezarını da düzenleyeceğiz. Bu ülke,bu müftülerle, bu halkla Kurtuluş Savaşı verdi ve kazandı. O yüzden onların kemiklerini sızlatmamak için bizlerin bunun arkasında durmamız gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca hızlı hareket ederek tüm şehri bayraklarla ve Atatürk posterleriyle donatan Destek Hizmetleri Müdürlüğümüze, Kültür Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

Kaymakam Açıkgöz’ün sosyal medyadan yaptığı paylaşımı daha sonra silmesine ilişkinde konuşan Başkan Semih Şahin sözlerini şu şekilde tamamladı. “Paylaşım silinmiş olabilir ama bu mantığı gösteriyor o yüzden silinmiş ya da silinmemiş bence bir anlamı yok. Bu yazının yazılması ve desteklenmesi ve il sınırlarında bu zihniyette bir kaymakamın olması beni üzdü, sanırım Sayın Valimizde soruşturmasını yapacaktır bunu bekliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

 

07 Haziran 2021