Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
  BİLECİK ATIK YAĞLARINI DÖKMÜYOR DOĞAYI KORUYOR

Bilecik Belediyesi tarafından ‘’Bilecik Atık Yağlarını Dökmüyor Doğayı Koruyor’’ düşüncesiyle hazırlanan çalışma kapsamında 2020 yılının beş ayında 4 bin 170 kilogram atık yağ toplandı.

 

   Çevreyi ve doğayı koruma anlamında birçok çalışmayı gerçekleştiren Bilecik Belediyesi tarafından örnek bir çalışma olan projenin meyveleri alınmaya başlandı.

   Hazırlanan çalışma kapsamında vatandaşlarımız mutfaklarındaki atık yağları belirlenen noktalara bırakarak, doğamız ve çevrenin korunmasına büyük bir katkı sağlayabiliyor.

 

VATANDAŞLARIMIZ ATIK YAĞLARINI TOPLAYARAK DOĞAYA BÜYÜK KATKI SAĞLAYABİLİR

 

   Bilecik Belediyesi tarafından muhtarlıklarda başlatılan depolama çalışmaları daha sonrasında okul ve ilgili kurum bahçelerindeki biriktirme alanları ile devam edecek olup, vatandaşlarımız atık yağlarını belirtilen noktalara bırakabilecektir. Projenin daha etkin ve verimli şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla Bilecik Belediyesi tarafından okullar ve bunun gibi kurumlarda bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirecek.

 

1 LİTRE ATIK YAĞ 1 MİLYON LİTRE İÇME SUYUNU KİRLETİYOR

   Proje hakkında bilgilendirici materyallerin de hazırlandığı ‘’Bilecik Atık Yağlarını Dökmüyor Doğayı Koruyor’’ projesi kapsamında hazırlanan raporda şu önemli verileri de vatandaşlarımızın bilgisine sunuyoruz. Buna göre, doğaya attığımız 1 litre atık yağ, 1 milyon litre içme suyunu kirletiyor. Lavaboya dökülen kullanılmış kızartmalık yağlar, evsel atık su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturuyor. Lavaboya dökülen atık yağlar, kanalizasyon sistemlerinin yüzde 40 oranında tıkanmasına neden oluyor. Kızartmalık atık yağlardan üretilen biyodizelin, dizel yakıta göre ilkim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonunda yüzde 65-92 oranında azalma sağlıyor.

13 Temmuz 2020