Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
  BAŞKAN ŞAHİN VE CHP İL YÖNETİMİ KAZI ALANINI ZİYARET ETTİ

Belediye Başkanı Semih Şahin ve Cumhuriyet Halk Partisi İl yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, Bahçelievler Mahallesinde yürütülen kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek, bilgi aldı.

İl Başkanı Mehmet Metin Yaşar, İlçe Başkanı Berna Pamukcu, Belediye Başkan Yardımcıları Melek Mızrak Subaşı, Ahmet Gürses ve Özgür Algın, Danışman Selçuk Erdağı, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ve partililerin olduğu ziyarette, kazı çalışmalarının son durumu hakkında bilgi paylaşımı yapıldı.

BAŞKAN SEMİH ŞAHİN:

‘’ALANI KISA SÜREDE ARKEOPARKA DÖNÜŞTÜREREK BİLECİK’İ TÜM DÜNYAYA TANITMAK İSTİYORUZ’’

Belediye Başkanımız Semih Şahin, çalışmalar ve sonraki süreç hakkında yaptığı değerlendirmede, alanı en kısa sürede arkeoparka dönüştürerek, Bilecik’i bütün dünyaya tanıtmak istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

‘’Öncelikle burada yapılan ve çok güzel sonuçların alındığı kazı çalışmasında emeği olan Erkan Fidan hocamız ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Kentimize çok büyük bir değer kattı. Bunun değeri çok kısa bir sürede bütün dünyada tanınmamız olacak. Bizler de bunu değerlendirerek, elimizden geleni yapmaya çalıştık ve devam edeceğiz. Bu bizim çok heyecan verici bir çalışmamızdı. 8 bin, 9 bin yıl öncesine gitmek ve orada bulunan müzik aletini keşfetmek, dokunmak çok güzel bir durum. Umarım ki burayı çok kısa bir sürede arkeoparka dönüştürerek, ülkemiz ve hatta tüm dünyaya duyurarak, burayı gezilebilir ve görülebilir hale getireceğiz’’ ifadelerini kullandı.

KATKILARI DOLAYISIYLA BAŞKAN ŞAHİN’E TEŞEKKÜR EDİLDİ

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan ise kazı çalışmalarında Bilecik Belediyesi’nin birçok alanda katkısı olduğunu belirterek, Belediye Başkanı Semih Şahin’e teşekkür etti.

Bilecik Belediyesi katkılarıyla çalışmaların çok daha kısa sürede tamamlandığını ifade eden Fidan, ‘’Bugün itibariyle kazı alanımızdaki çalışmalarımızı tamamlayarak sonlandırdık. Son dört ayda birçok buluntunun yanı sıra batı anadolunun en eski çiftçilerini de gün yüzüne çıkarmış olduk. Yerleşmenin ana sponsoru oldukları için Belediye Başkanımız Semih Şahin’e çok teşekkür ediyorum. Çünkü buradaki bütün ihtiyaçlarımız, belediyenin tüm birimlerinin gayretiyle karşılandı ve bizler buradaki çalışmalarımızı çok daha rahat şekilde tamamladık.’’ ifadelerini kullandı.

9 BİN YIL ÖNCEKİ YAŞAMDAN BİR ÇOK KALINTIYI ELDE ETTİK

Çalışmalarda elde edilen bulgular hakkında bilgi veren Fidan, ‘’9 bin yıl önce burada başlayan yaşam macerası yaklaşık bin yıl sürmüş. Burada yaşayan insanların taştan, pişmiş toprak ve kemikten aletler yapmış olduklarını tespit ettik. Bizim için en önemlilerinden bir tanesi de kemikten yapılmış 8 bin 500 yıllık bir müzik aleti. Bu bize çok büyük mutluluk verdi. Biz kazıları burada gerçekleştirdik ve çok iyi sonuçlar elde ettik. Temennimiz buranın gerekli düzenleme ve çalışmalar ile tüm insanlığın beğenisine ve ziyaretine sunulmasıdır’’ ifadelerini kullandı.

Kazı alanı ziyaret programı, Başkan Şahin ve beraberindekilerin, öğrenci ve öğretim üyeleri ile hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

16 Temmuz 2021