Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
  BİLECİK MÜLAKATI’NIN 101’İNCI YILI COŞKUYLA KUTLANDI

Tarihi Bilecik Tren Garı’nda düzenlenen Bilecik Mülakatı’nın 101’inci yıl dönümü coşkulu bir törenle kutlandı. Bilecik Belediyesi ve Bilecik Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ortak düzenlediği törende, Atatürk’ün mülakata katılmak üzere Bilecik’e gelişi 101 yıl sonra yeniden canlandırıldı.

Milli Mücadele’nin dönüm noktalarından biri olan ve ülkeyi esarete sürükleyecek Sevr Antlaşması’nın yırtılmasına giden sürecin ilk adımı olan Bilecik Mülakatı, bundan tam 101 yıl önce Tarihi Bilecik Tren Garı’nda gerçekleşmişti. Bu özel gün, 101 yıl sonra aynı yerde törenle anıldı. Törene Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Belediye Başkanı Semih Şahin, Bilecik 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak ve il protokolü katıldı. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün Bilecik’e Gelişi ve Bilecik Mülakatı’nın 101’inci Yıl Dönümü programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Murat Hüdavendigar Ortaokulu öğrencilerinin şiirlerinin ardından Bilecik Yerel Folklor Ekibi dans gösterilerini sundu. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taner Bilgin’in “Milli Mücadele’deki Bir Dönüm Noktası: Bilecik” konulu mini konferansının ardından Ritim Dans Okulu, Bilecik Mülakatı’nı teatral canlandırmayla izleyicilere sundu. Oldukça beğenilen ve dakikalarca alkışlanan gösteri, izleyicilere duygusal anlar yaşattı.

5 ARALIK 1920 TARİHİNDE BİLECİK’TE NE OLDU?

TBMM ve Hükümet Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ile İstanbul (Osmanlı) Hükümeti temsilcisi Dâhiliye Nazırı A. İzzet Paşa ve beraberindeki heyet Bilecik Tren Garı’nda bir araya geldi. Bilecik Mülakatı olarak tarihe geçen bu görüşme, İstanbul Hükümeti’nin Ankara Hükümeti ile ilk resmi görüşmesi oldu.

Emperyalist işgalcilerin Sevr anlaşması ile ülkeyi tümüyle teslim olmaya zorladığı bu süreçte Ankara’da kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nin işbirliğine zorlanması için yapılan bu görüşme, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının dirayetli duruşuyla bağımsızlık ateşinin yakılması için bir payandaya dönüşmüştü. TBMM'nin Sevr esaretine karşı Misak-i Milli barikatını örmesinin ilk resmi adımı olan Bilecik Mülakatı’nın gerçekleştiği Tarihi Tren Garı tüm ihtişamıyla bugün de ayaktadır ve ziyarete açıktır.

06 Aralık 2021