Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
  HALKIN ESNAFI, ESNAFA KAZANÇ VATANDAŞA GÜÇ VERECEK!

Belediye Başkanı Semih Şahin, Halkın Esnafı projesini Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıyla tanıttı.

 

Belediye Başkanı Semih Şahin, en önemli seçim vaatlerinden birini daha gerçekleştiriyor. Halkın ihtiyaçlarına yönelik Güzel Market ve günlük taze süt dağıtımı gibi projeleri uygulamaya geçiren Bilecik Belediyesi bu kez de hem esnafın hem de vatandaşın yüzünü güldürecek yeni bir projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçiriyor. Halkın Esnafı; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Bakkal adıyla uyguladığı projenin daha geniş kapsamlı bir hali olarak Bilecik’te uygulanacak. Halkın Esnafı projesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen destek, ekonomik zorluklarla mücadele eden esnaf üzerinden yapılacak ve böylece ikili bir destek mekanizması ortaya çıkacak.

 

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Başkan Semih Şahin, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mehmet Metin Yaşar, İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Hatice Güzel, Başkan Yardımcısı Melek Mızrak Subaşı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSYÖN A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Gökhan Günaydın, İBB Sosyal Politikalar Merkez Koordinatörü Zelal Yalçın, , Kent Konseyi Başkanı Seyfi Özgen, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Halit Gölcan, STK temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı. Toplantının başında projeye dair sunum gerçekleştiren İBB Sosyal Politikalar Merkez Koordinatörü Zelal Yalçın projeye nasıl başladıkları ve uygulama süreçleri hakkında bilgi verdi.

 

İSYÖN YK BAŞKANI GÜNAYDIN: “BİLECİK BELEDİYESİ BİZDEN DAHA İYİ BİR SİSTEM KURGULADI”

 

Zelal Yalçın’ın ardından kürsüye çıkan İSYÖN A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Gökhan Günaydın birlikte çalışmanın ve üretmenin önemine dikkat çekerek; “Buradan memnuniyetle ifade ediyorum ki projemiz, Bilecik Belediye Başkanımız birazdan anlatacak, Bilecik’te bu zincir marketlere zaten kapalı olacak, tümüyle esnafa açık olacak. Dolayısıyla sizin hem cironuz artacak, hem de vatandaşla diyaloğunuzun daha da gelişeceği bir fırsat bulacaksınız. Vatandaş açısından baktığımızda, sosyal yardım kartlarına yüklenen paralarla dönemin ihtiyacına göre evinin ihtiyacına göre alacak. Üstelik de bunu bir elin verdiğini öbür el görmeden yapacak. Özellikle Anadolu kooperatiflerinden gelen ürünleri lojistik destek sağlayarak bakkallarımıza dağıtacağız. Sistemi geliştirdiğimizde İstanbul’da başladığımız gibi Bilecik’te de başka kentlerde de yapacağız. Böylece üreticiden gelen ürünün alın terinin karşılığı üreticiye dönecek. Tüketici de yüksek fiyatlarla bu ürünlere para ödemek zorunda kalmadan daha makul fiyatlarla ulaşacak. Böyle bir sistem İstanbul’da kurgulandı ve başarıyla da uygulandı. Bilecik Belediyemizi de kutluyoruz. Biz bu projeyi Bilecik’te de hayata geçirmek istiyoruz dediler. Çok daha önemlisi kendi koşullarına göre uyarlayarak bizdekinden daha iyi işleyen bir sisteme dönüştürdüler.” İfadelerini kullandı.

 

 

BAŞKAN SEMİH ŞAHİN: “HER GÜN İFLASI DÜŞÜNMEYEN VE ÖNÜNE UMUTLA BAKAN BİR KÜÇÜK ESNAF YARATMAK İSTİYORUZ”

 

Halkın Esnafı projesinin Bilecikli esnafı zincir marketlere karşı korumak ve onlarla rekabet edebilir düzeye getirmek için oldukça önemli olduğunu vurgulayan Başkan Semih Şahin; “Gökhan Bey’in dediği gibi biz biraz daha şanslı başlıyoruz. Çünkü her yerde küçük bir şehir olmamızın eksisini görürken bu işte uygulama kolaylığı ve rakamlar açısından artısını göreceğiz. Bizim yola çıkış sebebimiz daha çok bu zincir marketlerin neredeyse her deliğe, her sokağa girerek her türlü şeyi satmaları. Normal bakkal ürünleri dışında manav ürünleri de satıyorlar, züccaciye de satıyorlar ve hatta beyaz eşya bile satıyorlar. Bu çok sakıncalı bir durum çünkü Gökhan Bey’in de bahsettiği gibi küçük esnafın hızla erimesine neden oluyor. Bilecik’te küçük bir yer olduğu için küçük esnafın hızla erimesini gözle görebiliyorsunuz. Bizim esnafımızın yavaş yavaş öldüğünü görmek bizi oldukça üzüyor. Çünkü bu bütün toplumsal dengeleri etkileyen bir şeydir. Sadece bakkal market sektörü değil artık konut alabilecek adam sayısı bile azalıyor. Oradan inşaat sektörünü ilgilendiriyor. Biz de buna bir dur diyebilmek için İBB’nin katkılarıyla bir yola çıkmak istedik. Bu çerçevede yerli esnafımızı ne kadar koruyabilirsek o kadar kendimizi başarılı saymış olacağız. Gökhan Bey’in belirttiği gibi projenin gelişmiş modelinde tedarik aşamasına da geçip esnafa daha uygun rakamlara satın almalar ve tedarikler sağlatabilirsek daha rekabet edebilir olacaksınız. Çünkü zincir marketlerle var olan koşullarda bir küçük esnafın rekabet etmesi imkânsız gibi gözüküyor. Biz de burada elimizden geleni yapıp küçük esnaftan yana tavır alacağız. Hayırlı olsun diyor, katılım ve desteğinizi bekliyoruz. Biz sizi destekleyeceğiz, siz bizi destekleyeceksiniz. El ele verip zincir marketlerin şehirlerdeki hâkimiyetini hep birlikte bozup, küçük esnafın daha rahat yaşadığı, kazandığı, her gün iflası düşünmeyen ve önüne umutla bakan bir küçük esnaf yaratmak istiyoruz. Bu anlamda da öncelikle İstanbul büyükşehir Belediyesi’ne bize verdiği katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Sadece bu değil biliyorsunuz, birçok alanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden katkılarını alıyoruz. İş makinesinden tutun bilgi alışverişine kadar her noktada bizi destekliyorlar.” cümlelerini kullandı.

 

13 Ocak 2022