Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
  ÇOCUKLAR YAŞAYAN ŞEHİR MÜZESİ’NDE ÇÖMLEK SANATIYLA TANIŞTI, ÇÖMLEK YAPTI

Bilecikli çocuklar, Bilecik Belediyesi tarafından Müze Akademi etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda çömlek sanatıyla tanıştı, çamurlu elleriyle çömlek yaptı.
Yaşayan Şehir Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Pazaryeri ilçesi Kınık Köyü’nden Çömlekçi Ustası Osman Menteş, çocuklarla birlikte çömlek yaptı, yapılan çömlekleri çocuklara hediye etti.
İlk kez çömlek tezgahının başına geçen çocuklar, çömlekçi önlüğünü giyerek, çömlek yaptı ve merak ettikleri sorularının cevabını buldu.
Bilecik Belediyesi Turizm Koordinatörü Mesut Ünver, yapılan aktiviteler hakkında yaptığı açıklamada Yaşayan Şehir Müzesi’nde birbirinden güzel aktiviteyi çocuklarla buluşturduklarını belirterek, ‘’Biliyorsunuz bu hafta Müzeler Haftası. Hafta kapsamında hem Tarih Şeridi, hem de müzemizde 10 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladık. Müzemizde de hem hafta kapsamında hem diğer zamanlarda çocukları, birbirinden anlamlı etkinliklerle buluşturuyoruz. Bu hafta ise çocukları çömlek sanatıyla buluşturduk. Pazaryeri ilçesi Kınık Köyü’nden çömlekçi ustamız Osman bey, çocuklarla çömlek yaptı. Yapılan çömlekleri çocuklara hediye ettik. Sahip olduğu kültürü, medeniyeti bilen ve farkına varan nesiller yetiştirmek için Yaşayan Şehir Müzesinde güzel etkinlikler yapmaya devam edeceğiz’’ bilgisini verdi.
Çocuklar ve aileleri de Yaşayan Şehir Müzesi’nde düzenlenen etkinlikleri büyük bir ilgiyle takip ettiklerini belirterek, müze görevlilerine teşekkür etti.

25 Mayıs 2022