Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
  KAĞIT ATIKLARI EĞİTİM YARARINA DÖNÜŞÜYOR

Bilecik Belediyesi, Bilecik Kent Konseyi ve Tema Vakfı Bilecik Temsilciliği işbirliğinde hazırlanan proje ile mahalle muhtarlarımızın desteği ile şehirdeki tüm kağıt atıklar geri dönüşüme tabi tutularak, eğitim yararına kullanılacak.
Hazırlanan proje kapsamında atık kağıtlar doğaya kazandırılarak, öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak.
Vatandaşlarımız bulundukları mahalle muhtarlıkları ile Bilecik Kent Konseyi Hizmet binasına atık kağıtları bırakarak, projeye destek verebileceklerdir.
Doğaseverler, evlerinde, ofislerinde atıl bulunan kitap, ansiklopedi, dergi, soru bankası gibi atık kağıtları da belirlenen noktalara bırakarak ihtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye malzemesi anlamında destek verebilir.

BUNLARI HATIRLAYALIM
Geri dönüşüm oranını artırarak kağıt ve karton  ithalatı azaltılabilir ve ülke ekonomisine fayda sağlanabilir. Böylelikle kağıt ve karton üretim için harcanan yüksek enerji ve su tüketiminden tasarruf sağlanmış olur.
Geri dönüşüme kazandıracağımız 70 kilogram kağıt ve karton ile 1 ağaç kurtarabiliriz. Kurtardığımız 1 ağaç ise günde 3 insanın tükettiği oksijeni üretebilir.
1 ton kağıt ve karton hamuru için 2 ton ağaç gerektiği bunun için de 20 ağacın kesildiği ve kesilen 20 ağaç ile sadece 200.000 sayfa yani 80 koli A4 fotokopi kağıdı üretilebildiği bilinmelidir.

12 Eylül 2022