Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
  HIDIRELLEZ’İN BAŞLANGIÇ SAATİNDE CAMİ BAHÇESİNDE DUA ETTİLER

Bilecik’te yıllardır süregelen Hıdırellez geleneği için Cumhuriyet Mahallesi Kırklar Tepe’sindeki Kırklar Camisinde bir araya gelen vatandaşlar, cami bahçesinde dua ettiler, sabah namazı ve şükür namazını kıldılar.
Geleneği yaşatan vatandaşlara Bilecik Belediyesi tarafından simit, peynir ve çay ikramı yapıldı.
Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yıldız, belediye meclis üyeleri ve vatandaşların da katıldığı gelenekte çocuklar da aileleriyle birlikte camide dua etti, namaz kıldı.
Kimi vatandaşlar dileklerine göre gül ağacının dibine para ve benzeri eşyaları gömerken, kimileri de  tebeşirle ev, araba veya beşik resmi çizerek dileklerinin gerçekleşmesini umdular.
BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI YILDIZ:
‘’BİLECİK BELEDİYESİ OLARAK GÜZEL GELENEKLERİN YAŞATILMASI İÇİN GEREKLİ DESTEĞİ VERMEYE ÇALIŞIYORUZ’’
Hıdırellez geleneğini yaşatan vatandaşlara simit, peynir ve çay ikram eden Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yıldız, Bilecik Belediyesi olarak güzel geleneklerin yaşatılması için gerekli desteği vermeye çalıştıklarını belirterek, ’’Bugün Hıdırellezin başlangıç günü. Kırklar Camisinin önündeyiz. Vatandaşlar da buraya gelerek dileklerinin kabul olması için dua ediyorlar, namaz kılıyorlar. Biz de Bilecik Belediyesi olarak onlara küçük bir ikramda bulunmak istedik. Allah herkesin duasını kabul etsin’’ ifadelerini kullandı. 
MAHALLE SAKİNLERİNDEN ESER ARSLAN:
‘’HER YIL BU SAATE BURADA BULUŞURUZ’’
Burada yatan şehitlerimiz, 1. Dünya savaşında canlarını veren dedelerimiz. Biri yüzbaşı, biri on başı, 40 tane de askerimiz var burada yatan. Buradaki Kırklar Tepesi de adını bu şehitlerden alıyor. Buraya her yıl bu zamanda bu camiye gelen vatandaşlar Hıdırellezini burada kutluyor, dualar ediyor. Dileklerinin kabul olması için bu şehitlerin yüzü suyu hürmetine dua ediyorlar. Biz de onun için buraya geldik’’ ifadelerini kullandı.

08 Mayıs 2023