Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
  BİLECİK’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU COŞKUYLA KUTLANDI

Bilecik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101'inci yıl dönümü etkinlikleri, Valilik ve Bilecik Belediyesi işbirliğinde hazırlanan programla kutlandı.
Cumhuriyet Meydanında çelenk sunma töreniyle başlayan programda şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşımız okundu.
 Bilecik Valisi Şefik Aygöl, Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı, askeri erkan, il protokolü ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen programda Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.
BELEDİYE BAŞKAN V. SUBAŞI:
‘’KURTULUŞUN ÖNEMİNİ BİLMEK VE SONRAKİ NESİLLERE AKTARMAK EN BÜYÜK SORUMLULUĞUMUZDUR’’
Konuşmasında; ‘’Anadolu'nun Batıya açılan kapısı, Kuruluşun ve Kurtuluşun şehri Güzel Bilecik bundan tam 101 yıl önce düşman işgalinden kurtuldu.’’ İfadelerini kullanan Başkan V. Subaşı, ‘’3 defa Yunan işgaline uğrayan Bilecik, her zaman bağımsızlık ateşiyle yanmış ve bağımsızlık için mücadele etmiş kahraman bir şehir ve kahraman bir halktır. Bilecik halkı Milli Mücadelenin her safhasında bağımsızlık ve kurtuluş için çocuk yaşlı demeden üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Bugün burada bu kutlamaları yapabiliyor olmayı bundan bir asır önce bu topraklar için gözünü kırpmadan can veren, elinde olmayanı var ederek Milli Mücadeleye destek olan ve her şeyden önce vatan diyerek bu toprakları savunan atalarımıza borçluyuz. Bunun kıymetini bilmek ve sonraki nesillere aktarmak ise en büyük sorumluluğumuzdur. Batı Cephesinin kalbi olan Bilecik nesiller sonra bile kahramanlığıyla hatırlanacak, Bilecik halkının fedakarlıkları asırlar boyu unutulmayacaktır. Yunan ordusu tarafından 3 kez işgale uğrayarak harabeye çevrilen Bilecik, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin atılımlarıyla yaralarını hızla sarmıştır. Çalışkan Bilecik halkı şehrimizi bugün ülkemizde adından söz ettiren bir sanayi, eğitim ve turizm merkezi haline getirmeyi başarmıştır. Bizlere düşen görev de şehrimizi daha güçlü ve gelişmiş bir şehir haline getirmek için yorulmadan çalışmaktır. Güzel şehrimiz Bilecik'in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılını büyük bir coşku ve heyecanla kutluyorum. Bu güzel yurdu bizlere emanet eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm Milli Mücadele Kahramanlarımızı saygı, şükran ve rahmetle anıyorum" dedi.
KUTLAMALARDA İBB MEHTER TAKIMI KONSER VERDİ VATANDAŞLARA PİLAV İKRAM EDİLDİ
Cumhuriyet Meydanında şiirlerin okunduğu, halk oyunu gösterilerinin yapıldığı program kapsamında  Bilecik İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından Valilik bahçesine kurulan Kurtuluşun 101. Yılı Fotoğraf Sergisi'nin gezildi.
Daha sonra Şeyh Edebali Türbesi alanında devam eden programda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından mehter konseri verildi. 
Mehter Takımının büyük bir beğeniyle takip edildiği kutlama programı; Vali Şefik Aygöl, Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı ve il protokolü tarafından vatandaşlara pilav, ayran ve üzüm ikramıyla sona erdi.

08 Eylül 2023