Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
  75 GÜNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR KAMUOYUYLA PAYLAŞILDI

Bilecik Belediyesi tarafından son 75 günde yapılan çalışmalar, basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu.

Belediye Başkanı Mustafa Sadık Kaya, belediye başkan yardımcıları ve birim müdürlerinin olduğu toplantıda, basın mensuplarına 75 günde yapılan çalışmalar anlatıldı, basın mensuplarının soruları cevaplandırıldı.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen toplantı öncesinde konuşan Belediye Başkanı Mustafa Sadık Kaya, ‘’Göreve geldiğimiz 13 Ocak 2024 tarihinden 26 Mart 2024 tarihine kadar yapmış olduğumuz hizmetleri halkımızla paylaşmak istiyoruz. Yalansız, dolansız ve gerçekler ışığında bütün yapmış olduğumuz hizmetlerimiz, Başkan Yardımcımız Güven Çeker tarafından sizlere anlatılacak.’’ İfadelerini kullandı.

Başkan Yardımcısı Güven Çeker ise sunum eşliğinde yaptığı anlatımda, fiziki çalışmalar yanı sıra, BEBKA ve benzeri kuruluşlara sunulan projeler ile kültürel ve spor alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

AMATÖR SPOR KULÜPLERİ ADINA YAPILACAK TESİSLERE İLİŞKİN TAHSİS İŞLEMİ YAPILDI

Başkan Yardımcısı Çeker, sunumunda amatör spor kulüpleri adına yapılacak tesislere ilişkin tahsis işlemi yapıldığını belirterek, bu çalışma kapsamında mülkiyeti belediyeye ait Osmangazi Mahallesi 1292 ada 39-41-44-45 ve 46 parsellerinin yer aldığı yaklaşık 6500 metrekare alana ilişkin 5393 sayılı kanunun 75. Maddesi gereğince 25 yıllığına bedelsiz tahsis yapıldığını belirtti.

 TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ENDUROBİL 365 EKSTREM PARKINI BİLECİK’E KAZANDIRDIK

 

Başkan Yardımcısı Çeker sunumunda ayrıca Türkiye’nin en büyük endurobil 365 ekstrem park alanını Bilecik’e kazandırdıklarını belirterek, ‘’Valilik öncülüğünde Belediye Başkanlığımız ve birçok kurum kuruluş paydaşlığında Bilecik’imizin güzelliklerinin tanıtılacağı bir alanı şehrimize kazandırdık. 20 ve 21 Nisan tarihlerinde burada çok önemli bir sportif aktiviteye ev sahipliği yapacağız’’ dedi.

ATATÜRK BULVARI OSMANGAZİ CAMİ YANI MERDİVEN YAPIMINI TAMAMLADIK

 

8 yıldır açılamayan ve vatandaşın kullanımına kapalı olan Osmangazi Cami yan merdiven çalışmasını tamamladıklarını kaydeden Çeker, ‘’Burada kullandığımız mermerleri, ilimizin önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Söğüt’teki Gökyar mermerden aldık ve tamamı hibe şeklinde olduk. Sadece taş ve işçiliği 1.5 milyon TL olarak hesaplandı. Ama biz sadece korkuluk ve benzeri alanlarda bütçemizden harcama yaptık. Bu çalışmayı da belediye bütçemize yük olmadan tamamlamış olduk.  Küçük düzenlemeler sonrasında burası vatandaşlarımızın kullanımında olacak.’’ ifadelerini kullandı.

SOĞUKSU KARASU DERESİ TAŞ TAHKİMLİ TAŞKIN KORUMA SEDDESİ YAPIMI VE MESİRE ALANI PROJESİ

Başkan Yardımcısı Çeker sunumunda ayrıca Bilecik Valiliği, Bilecik Belediyesi ve İl Özel İdaresi işbirliğinde önemli bir çalışmayı daha tamamladıklarını söyledi.

Gerçekleştirilen çalışma ile dere kenarındaki yerleşim yerleri ile belediyeye ait su noktalarında güvenliği sağladıklarını ve yıllar öncesinde kullanılan bir mesire yeri için proje hazırladıklarını sözlerine ekledi.

PELİTÖZÜ MAHALLESİ KADIN ELİ ÜRETİM MERKEZİ

75 günlük çalışma takvimine fiziki çalışmalar yapı sıra topluma fayda sağlayacak projeleri de hazırladıklarını kaydeden Çeker, Pelitözü Mahallesinde yaklaşık 1500 metrekare alanda Bebka destekli bir proje hazırladıklarını belirterek, ‘’Amacımız burada 50’ye yakın kadının istihdamını sağlamak olacak. Proje kapsamında Bilecik’imizin başta gıda olmak üzere birçok yönde üretilen çalışmaları sergileme, tanıtma ve satışını sağlamak olacak’’ dedi.

BİLECİK MERKEZ İÇME VE KULLANMA DERİN SU SONDAJ KUYUSU AÇILMASI

 

Bilecik’in yaz mevsiminde birçok kez su kesintisi sorunuyla karşılaştığını hatırlatan Başkan Yardımcısı Güven Çeker, ilk etapda 4 adet toplamda bin metrekarede 6 adet olmak üzere derin kuyu su sondajı yapım işi ihale ilanına çıkıldığını ve en kısa zamanda çözüme ulaştırılması hedeflerinin olduğunu söyledi.

ALTERNATİF YOL GÜZERGAHLARI PROJESİ

Çalışmaları kapsamında alternatif yol güzergahları çalışması olduğunu kaydeden Başkan Yardımcısı Çeker, kentte yaşanan trafik ve ulaşım problemlerinin çözümü amacıyla teknik ekiplerimizce belirlenen alternatif ulaşım aks ve güzergahlarının hayata geçirilmesi için karayolları genel müdürlüğüne talepte bulunduklarını söyledi.

Çeker sunumunda ayrıca güzergah hakkında detaylı bilgiler de verdi.

ERTUĞRULGAZİ MAHALLESİ REVİZYON İMAR PLANLARI 18. MADDE UYGULAMASI HİZMET ALIM İŞİ

Çalışmaları kapsamında sorun haline gelen imar konularına yönelik çözümler de ürettiklerini hatırlatan Başkan Yardımcısı Güven Çeker, Ertuğrulgazi Mahallesi yaklaşık 233 hektar alanda 1/5000 ve 1/1000 ölçekli revizyon imar planları ile 18. Madde uygulaması yapımı hizmet alım işi hakkında da sunum eşliğinde bilgiler verdi.

PELİTÖZÜ VE HÜRRİYET MAHALLELERİ REVİZYON İMAR PLANLARI YAPIMI HİZMET İŞİ

 

Benzer çalışmanın Pelitözü Mahallesi ile Hürriyet Mahallesinde de yapıldığını belirten Çeker, Pelitözü ve Hürriyet Mahallelerinde 15 ve 86 hektarlık alanlarda 1/5000 ve 1/1000 ölçekli kısmi revizyon imar planları hizmet alım işi gerçekleştirdiklerini belirterek, konu hakkında bilgiler paylaştı.

BESLENME ÇANTASI PROJEMİZ Bİ’KART ÜZERİNDEN DEVAM ETMEKTEDİR

Bilecik Belediyesi sosyal projelerinden Beslenme Çantası hakkında da bilgiler veren Başkan Yardımcısı Güven Çeker, projenin Bi’kart üzerinden daha sağlıklı bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti.

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER ARTARAK DEVAM ETTİ

Çalışma süresi kapsamında sosyal ve kültürel etkinliklerin artarak devam ettiğine dikkat çeken Başkan Yardımcısı Güven Çeker, bu yönde yapılan çalışmaların görsel materyallerle belediye başkanlığı ilgili sayfalarında paylaşıldığını kaydetti.

ATATÜRK ORMANINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİLER PAYLAŞILDI

Başkan Yardımcısı Güven Çeker sunumunda ayrıca Atatürk Ormanı’nda yapılan solüsyonlu toprak ile yürüyüş yolu ve aydınlatma çalışmalarının yüklenici firma, ihale tarihleri, yaklaşık maliyet, sözleşme bedeli, sözleşme tarihi ve işin bitirildiği tarih şeklindeki detaylı bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

YAYALAŞTIRMA PROJESİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER PAYLAŞILDI

Başkan Yardımcısı Güven Çeker sunumunda ayrıca Bilecik Belediyesi yayalaştırma projesi hakkında da bilgiler vererek, ‘’21.05.2021 tarihinde yaklaşık maliyeti 320 bin lira, sözleşme bedeli 250 bin lira olan bir ihale yapılıyor. Sözleşmenin tarihi 09.06.2021, yer teslimi 10.06.2021. İşin bitirildiği tarih 16.11.2021 yani görevden uzaklaştırılan başkan görevinden uzaklaştırmadan önceki tarih. Hizmetin kabul tarihi ise 20.09.2022 yani ödemesinin yapıldığı tarih. İhale ve komisyon tutanakları da mevcut. Şimdi bu projeyi bazı seçim programlarında görünce başkanımızın talimatıyla paylaşmak istedik. Bununla alakalı zaten telif hakkı bizde olan proje. 250 bin lira belediyenin kasasında ödenmiş bir proje ve bu belediyenin projesi projesidir. Telif hakkı da olduğu için doğal olarak suç duyurusunda bulunulacak.” ifadelerini kullandı.

Toplantı, Başkan Mustafa Sadık Kaya’nın basın mensuplarından gelen soruları cevaplamasıyla sona erdi.

 

 

27 Mart 2024