Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.
   VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNDEN ‘ARMUT KAPLANI’ İSİMLİ BÖCEKLE İLGİLİ AÇIKLAMA

  Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından, vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi amacıyla,  son günlerde sıklıkla görülen armut kaplanı isimli böcek hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada, adı geçen böcek türünün insan sağlığına zararı olmayan tarım zararlısı bir böcek türü olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

‘’Son günlerde çevre iller başta olmak üzere ilimizde de görülmeye başlayan armut kaplanı, bitki öz suları ile beslenen tarım zararlısı bir böcek türüdür.  Sözü edilen böcek türü, vektör özelliği olmayan ve hastalık taşımayan bir türdür.  Bilecik Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak diğer haşerelere karşı ilaçlama çalışmaları belirli bir takvim dahilinde, herhangi bir aksaklık olmadan devam etmektedir. Armut kaplanı isimli böceğin, kan emme özelliği ve insanlara zararı olmamasına rağmen Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından gerekli ilaçlama çalışmaları başlatılmıştır. Mevsimsel geçişe bağlı olarak sayıları fazlaca artmış olan böcek türü, Edirne ve Kocaeli başta olmak üzere çevre illerimizde de görülmektedir. Armut kaplanı ve türevi haşere ile ilgili ilaçlama çalışmalarımız devam etmektedir. Vatandaşlarımızın bu konuda herhangi bir tedirginliğe kapılmamalarını ve Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak gerekli tedbirlerin alındığı bilgisini kamuoyu ile paylaşıyoruz’’

28 Eylül 2020